جای تكلیف مدرسه كجاست؟ در خانه یا كلاس درس؟
 

سالهاست كه آموزگاران بدنبال راههایی برای تغییر دادن شیوه های تدریس هستند. اینكه چگونه با استفاده از فن آوری جدید و مدرن روشهای آموزشی را دگرگون كنند. مفهومی كه از آن بعنوان “كلاس معكوس” یاد می شود. معكوس در اینجا به مفهوم بدست آوردن اطلاعات جدید و آموزش در منزل و به جای آن، انجام تكالیف درسی در مدرسه است.

سلمان خان یكی از پیشگامان آموزش از طریق ویدئو در جهان است. مدرسه اینترنتی جهانی او، “خان آكادمی” نام دارد و شامل هزاران ویدئوی آموزشی رایگان است كه در ماه ، میلیونها نفر در سراسر جهان آنها را تماشا می كنند.

برای استفاده بهینه از وقت، سلمان خان شروع به ضبط آموزشها و انتشار آنها بر روی سایت یوتیوب كرد. ظرف مدت زمان كوتاهی، هزاران هزار نفر از ویدئوهای او دیدن كردند.

در سال 2008 میلادی سلمان خان یك موسسه غیر انتفاعی بنام “خان آكادمی” بنا كرد.

یك سال بعد كارش را ترك كرد و تمام وقتش را به این ماموریت جدید یعنی ارائه آموزش رایگان برای هر كس و در هر نقطه از جهان، اختصاص داد.

امروز بلطف حامیان مالی همچون گوگل و بنیاد گیتس، “خان آكادمی” نزدیك به 3500 فیلم از ریاضی و علوم تا تاریخ و هنر و بیش از 360 تمرین، بر روی وبسایت خود قرار داده است.

هر ماهه نزدیك به هفت میلیون دانش آموز از ویدئوهای آموزشی او استفاده می كنند. حدود دو سوم بیننده ها از آمریكای شمالی و بقیه از سراسر جهان هستند.

یكی از دبیرستانهای اوكلند كالیفرنیا، از شیوه “خان آكادمی” استفاده می كند. در كلاس ریاضی دانش آموزان به شیوه ای مستقل عمل می كنند. از طریق ویدئو در خانه درسهایشان را یاد می گیرند. برعكس، در كلاس درس به حل تمرینها می پردازند. معلم می تواند پیشرفت هر دانش آموز را بر روی كامپیوترش دنبال كند.

در ایالات متحده آمریكا پانزده هزار كلاس درس آماده استفاده از شیوه خان آكادمی شده اند. سلمان خان امیدوار است كه این روش را در سرتاسر جهان گسترش دهد.

نروژ و پروژه آموزش مجازی به سبك “خان آكادمی”

در نروژ، پروژه آموزش مجازی مانند آكادمی سلمان خان، معلمان را تشویق كرده تا شیوه های آموزشیشان را تغییر بدهند و آنها را به سمت نیازهای فردی جهت بخشند.

در دبیرستانی در نروژ، دانش آموزان هفته ای یكبار ولی بمدت پنج ساعت ریاضی یاد می گیرند. زمان طولانی كلاس هم می طلبد كه از شیوه های خلاق در مدیریت آن استفاده شود تا نتایج بهتری هم به بار آید.

در این دبیرستان كه در نزدیكی اسلو است، بلطف ویدئوهای درسی معلم ریاضیات، نگرش بسیاری از دانش آموزان نسبت به این درس تغییر كرده است. با ویدئوهای آموزشی ارائه شده توسط معلمان، دانش آموزان راحت تر و بهتر از قبل مسئله های ریاضی را می فهمند و آنها را حل می كنند.

معلمان با استفاده از شیوه جدید، تكالیف ساده و آسان را به خود دانش آموزان واگذار می كند و مسائل پیچیده تر را خودش شخصا برای دانش آموزان توضیح می دهد. این بهترین حالت ممكن برای استفاده بهینه از دانش آموزگار بصورت حضوری در كلاس است.

با استفاده از این شیوه پویا، معلم می تواند با دانش آموزانش در ارتباط باشد. او نظرات شاگردانش را در مورد درسها دریافت می كند و به سئوالات آنها هم پاسخ می دهد. حتی می تواند بر انجام تكالیف منزل هم نظارت كند.


موضوع: آشنایی با آموزش و پرورش کشورها، روش های تدریس،
ادامه مطلب
[ 1391/08/29 ] [ 07:31 ب.ظ ] [ ساجدی مدیر وبلاگ ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic