تبلیغات
آموزش و پرورش نوین - نامگذاری سال 1392 در مدرسه نوین!

نامگذاری سال 1392 در مدرسه نوین!

  ز كوی  یار  می‌آید   نسیم   باد  نوروزی              از این باد ار مدد خواهی چراغ دل برافروزی

  سال تغییر روشهای آموزشی حفظ مدار به پژوهشی و تفکرانتقادی

 

 باز روزهای پایانی سال فرا رسید و طپش قلبی که نشان از امید و شادی با خود دارد

گذشته ها ناخودآگاه به یادها می آید و جای خالی عزیزانمان ....کودکی و خنده های بلند ،جست وخیزهای اول بهار و همه یاد باد!

بوی بهار و نسیم خنک آن همه چیز را نو و سرزنده می کند..

دوستان و همراهان وبلاگ مدرسه علم ودانش روزگارتان خوش و بهار زندگیتان مستدام

خرم و شاد  در کنار خانواده عزیزتان ...امین ساجدی24/12/91

 

در این موضوع که تنها راه پیشرقت و تعالی  کشور ما در اهمیت تغییر روشها ی آموزشی  و سرمایه گذاری عظیم مادی و معنوی در آموزش  و پرورش  است ، نباید شک  و تردید نمود.

 تقکر انتقادی ، تعقل و پژوهش بجای حفظ مطالب درسایه آموزش دانش آموزمحور!

سال نو  را همچون   فکر نو وقلب نو  در  پرتو حق و درسایه مهربانی ها با هم جشن  بگیریم

 

 

متاسفانه بدلیل ضعف آموزشها در مدارس ابتدایی و عدم شناخت والدین از فلسفه آموزش و تربیت  و کشف  و پرورش استعدادهای کودکان  و نوجوانان خود ، ایشان دلخوش و متوسل به موسسات آموزشی دیگری می شوند  و آینده فرزندشان را در رتبه و آزمونهای تستی می جویند تا شاید به مدارس تیزهوشان و نمونه مردمی راه یابند؛که این بواضح برنامه ای بی فایده و بی اثر  و خلاف عرف اهداف آموزشی نوین است.

 اطمینان داشته باشید که با ثبتنام دانش آموزانتان در موسسات آموزشی  مانند: کانون قلم چی( توجه صرف به تست و  کسب نمره  و حفظ مطالب بدون تامل ، تفکر و پژوهش)  یا مدارس بظاهر تیزهوشان و نمونه مردمی(  نا عدالتی و تفکیک دانش آموزان  فقط براساس نمره و آزمون ورودی) و  کلاسهای مختلف فرهنگی- هنری( صرفا جهت پر کردن اوقات فراغت) بدون توجه به علایق ، استعدادها و هوشهای چندگانه و  تعیین اهداف  و برنامه تحصیلی  و نیز عدم حذف واسطه ها در آموزش یعنی: کار در یک فضای عینی، پویا و ملموس؛  فقط روح و جان فرزندتان را خسته و از کسب علم و مهارت های ماندگار و موثر دلزده می نمایید...شاید به موفقیتهای زودگذری دست یابید اما یادگیری و ماندگاری آن کوتاه مدت بوده و ثبات ندارد و در آینده بزرگسالی دانش آموزان  تاثیر خوبی نخواهد داشت! 

و  از همه مهمتر  شمع شوق و اشتیاق به کسب علم را در آنها  خاموش می نماید  و زمان  پر نور و طلایی کودکی را  برای  کشف و پرورش استعداد ها و پیشرفت  و ایجاد شوق یادگیری و پژوهش دانش آموزان با چنین برنانه های غلطی از دست خواهد رفت؛ و  زمان ازدست رفته غیرقابل جبران و برگشت آست! 

بقول انیشتین:نیروی مقدس کنجکاوی  تنها راه گریز از دشواریهای زندگی ست!

 

 

یک توصیه ساده  به اولیا محترم دبستانی ها:

 اولیا می توانند هرشب با یک پرسش طلایی ( فرزندم امروز چه چیزی آموختی؟) باعث تعالی و پیشرفت او شوند! همانا والدین بهترین و موثر ترین نقش را در تعالی کودکان بازی می کنند که با هیچ معلم ومدرسه ای قابل مقایسه نیست. مغز آدمی تا 7 سالگی رشد و نمو خود را به پایان می رساند و این هفت سال کودکان اکثر اوقات در منزل بوده و بیشتر  در کنار مادر خود هستند و اینجاست که نقش مادران بسیار پر رنگ و طلایی و موثر خواهد بود!

لطفا به جد جواب را از فرزند خود جویا شوید تا او پژوهنده و فرهنگ کنجکاوی را بفهمد و  اگر درآن روز چیزی نیاموخته  مجبور شود همان لحظه مطلبی( هرجند کم و ساده) بیاموزد و برای شما بازگو نماید. کودکان باید همیشه کنجکاو  ، پرسشگر و متفکر  بار بیایند زیراکه همه کودکان باهوش و با استعداد بدنیا می آیند و وظیه ما کشف، نگهداشت ؛ پرورش و هدایت مستمر آنهاست.

 

 سرای مدرسه و بحث علم و طاق و روان  چه سود /چون دل دانا و چشم بینا نیست 

( حافظ بزرگوار)

 

 

 

 
ادامه مطلب
[ 1391/12/25 ] [ 04:13 ب.ظ ] [ ساجدی مدیر وبلاگ ]