سال تحصیلی نو و متد کهنه آموزشی

مدارس حال و هوای دیگری پیدا کرده اند
رنگ آمیزی و غبار رویی و ...

ای کاش روش های آموزشی هم بهمین سادگی تغییر می کرد...و بسوی آموزش مبتنی بر مغز ،پژوهش محور و کسب مهارتهای زندگی سوق داده می شد...


هدف ما در مدارس ابتدایی فقط سواد خواندن و نوشتن است، حفظ مطالبی که ارتباط چندانی با زندگی روزمره دانش آموز ندارند و این یعنی خلاف آموزش مبتی بر مغز

 دانلود مقاله آشنایی با آموزش مبتنی بر مغز و طرح درس در مدارس:

http://www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/66313872606.pdfادامه مطلب
[ 1392/06/29 ] [ 07:26 ب.ظ ] [ ساجدی مدیر وبلاگ ]

بزرگترین مدرسه جهان در هند

پدران و مادران، بر اساس چه مشخصه هایی، مدرسه فرزندان شان را انتخاب می کنند؟ آیا موفقیت تحصیلی و دستاورد آموزشی، مهمترین معیار است؟ این انتخاب در مناطق دور افتاده، چگونه صورت می گیرد؟

ساختار آموزشی مناسب داشتن، حداقل چیزی است که از مسئولان یک مدرسه انتظار می رود، اما قطعا مشخصه های دیگری هم هستند که یک مدرسه را خاص می کنند.

بزرگترین مدرسه جهان در هند

مدرسه «مونتسوری» در هند با بیش از ۴۸ هزار دانش آموز، یکی از بزرگترین و شناخته شده ترین مدارس جهان است. پنجاه و چهار سال پیش، این مدرسه با کمتر از ۵ یورو وام و ۵ دانش آموز در شهر لاکنو، مرکز ایالت اوتارپرادش آغاز به کار کرد، اما به سرعتی باور نکردنی مراحل رشد و ترقی را پیمود و اکنون ۴۸ هزار ۱۴۴ دانش آموز را در ۲۰ شعبه تحت پوشش دارد. بزرگترین شبعه این مجموعه عظیم، ۷۰۰ دانش آموز را در خود جا داده است. محبوبیت این مدرسه در چیست و چگونه به چنین دستاورد آموزشی دست یافته است؟

دور افتاده ترین مدرسه در دل کوههای آرژانتین

وضعیت آموزش و پرورش در مناطق دور افتاده چگونه است؟ چگونه می توان در دل رشته کوههای آند، در شمال غربی آرژانتین، به کودکان خواندن و نوشتن آموخت؟ یک زوج آموزگار، جسورانه، قدم در این راه پر پیچ و خم گذاشتند و بیست سال است که باوجود همه سختی ها، خم به ابرو نیاورده اند.

موضوع: آشنایی با آموزش و پرورش کشورها،
ادامه مطلب
[ 1392/06/29 ] [ 07:25 ب.ظ ] [ ساجدی مدیر وبلاگ ]

آموزش معلمان - موانع خلاقیت در محیط مدرسهاین مسئله یکی از شایع ترین موانع رشد خلاقیت در دانش آموزان به شمار می رود. هنگامی که دانش آموز احساس کند، تنها چیزی که اهمیت بیشتری دارد و در ارزیابی ها ملاک خوب بودن شمرده می شود نمره بالاست و نه چیز دیگر، در نتیجه کسب نمره بیشتر به خودی خود برای وی حکم مهم ترین هدف را پیدا می کند و بنابراین او تنها برای به دست آوردن آن می کوشد. 

 

موانع خلاقیت در محیط مدرسه

 

این مسئله یکی از شایع ترین موانع رشد خلاقیت در دانش آموزان به شمار می رود. هنگامی که دانش آموز احساس کند، تنها چیزی که اهمیت بیشتری دارد و در ارزیابی ها ملاک خوب بودن شمرده می شود نمره بالاست و نه چیز دیگر، در نتیجه کسب نمره بیشتر به خودی خود برای وی حکم مهم ترین هدف را پیدا می کند و بنابراین او تنها برای به دست آوردن آن می کوشد.  

  

تأکید زیاد بر نمره دانش آموز به عنوان ملاک خوب بودن

این مسئله یکی از شایع ترین موانع رشد خلاقیت در دانش آموزان به شمار می رود.هنگامی که دانش آموز احساس کند، تنها چیزی که اهمیت بیشتری دارد و در ارزیابی ها ملاک خوب بودن شمرده می شود نمره بالاست و نه چیز دیگر، در نتیجه کسب نمره بیشتر به خودی خود برای وی حکم مهم ترین هدف را پیدا می کند و بنابراین او تنها برای به دست آوردن آن می کوشد. در چنین جوی تلاش برای خلاقیت و نوآوری دانش آموز، معنایی نخواهد داشت.

 

موانع خلاقیت در محیط مدرسه

 

روش های تدریس سنتی و مبتنی بر معلم محوری

به کارگیری افراطی روش های سنتی که در آن ها بیشتر معلم نقش محوری را در کلاس ایفا می کند و بیشتر مبتنی بر سخنرانی و استفاده از مهارت های کلامی است، سبب می شود دانش آموز در فرآیند تدریس و یادگیری و ایفای یک نقش فعال فرصت مشارکت کمتری را پیدا کند. دانش آموزی که در این نوع سیستم تحصیل می کند مجالی برای بروز استعدادهای خلاق نمی یابد و به تدریج تحرک و پویایی خود را از دست می دهد.

 

 عدم شناخت معلم نسبت به خلاقیت

در بسیاری از موارد آشنا نبودن معلم یا مربی با شیوه های پرورش خلاقیت دانش آموزان به تنهایی یک مانع بزرگ در این زمینه محسوب می شود.

 

معلمی که شناخت صحیحی از ماهیت خلاقیت، موانع و روشن های پرورش نداشته باشد، بدیهی است نه تنها نمی تواند اقدامی برای بروز استعدادهای خلاق دانش آموزان خود در کلاس انجام دهد، بلکه ممکن است نا آگاهانه و به مرور زمان کلاس درس خود را به محیطی تبدیل کند که در آن خلاقیت دانش آموز سرکوب می شود.

 

موانع خلاقیت در محیط مدرسه

 

 

فقدان حداقل امکانات لازم برای انجام فعالیت های خلاق دانش آموزان

هر چند بسیاری از فعالیت های خلاق نیازمند هزینه ها و امکانات خاصی نیست و بیشتر آن ها با اندکی تغییر در روش های تدریس و استفاده بهینه امکانات و فضای آموزشی موجود در مدارس قابل اجراست، اما گاهی فقدان این حداقل امکانات لازم سبب می شود که انجام برنامه های پرورش خلاقیت در کلاس و مدرسه با مانع یا شکست روبه رو شود، این کمبودها در بسیاری از موارد تأثیری مخرب بر علاقه و انگیزه دانش آموزان برای شرکت در این برنامه ها می گذارد.

 

موانع خلاقیت در محیط مدرسه

 

اهداف و محتوای کتاب های درسی

موضوع اهداف و محتوای درسی مبحثی بسیار گسترده است و از جوانب مختلف قابل بررسی می باشد، اما در این جا تا این حد بدان اشاره می شود که چنانچه در یک نظام آموزشی کتاب درسی به عنوان مهم ترین و تنها منبع تدریس و آموزش مورد استفاده قرار گیرد و در عین حال در میان اهداف و محتوای آن چیزی به عنوان پرورش خلاقیت منظور نشده باشد، مسلماً دانش آموز آزادی عمل و توانایی لازم را نخواهد داشت که پا را از چارچوب کتاب درسی خود فراتر بگذارد و در نتیجه او می آموزد فقط در محدوده کتاب درسی خود بیندیشد و نه بیشتر.

 

عدم توجه به تفاوت های فردی دانش آموزان

در نظر نگرفتن این واقعیت که هر دانش آموز در عین اشتراکاتی که با دیگر دانش آموزان دارد، یک انسان منحصر به فرد است و دارای استعدادها، علایق و کشش های ویژه خود نیز می باشد، سبب می شود معلم دید و نگرشی یکسان نسبت به همه دانش آموزان داشته باشد، این نوع نگرش در حوزه پرورش خلاقیت یک مانع اساسی محسوب می شود و به ویژه سرخوردگی دانش آموزان خلاق را به دنبال خواهد داشت.

موانع خلاقیت در محیط مدرسه

 

عدم پذیرش ایده های جدید

عادت به تفکرات کلیشه ای، راه حل های معمولی و تجربیات تکراری می تواند سبب پدید آمدن نوعی دید انتقادی در معلم و دانش آموزان در کلاس های درس شود که می توان آن را روحیه عدم پذیرش ایده های جدید نامید.

 

برای دانش آموزی که از تفکری خلاق برخوردار است و میل به خلق ایده های نو و غیر معمول دارد، بسیار مأیوس کننده خواهد بود که ایده ها و افکارش به خاطر غیر معمولی بودن مورد بی توجهی معلم یا دانش آموزان قرار گیرد.

این دانش آموز به تدریج تحت تأثیر نظر جمع، ممکن است نوگرایی و این نوع فکر خود را دال بر وجود ضعف یا مشکلی در خود تلقی کنند.

احساس غیر عادی بودن در بسیاری از دانش آموزان خلاق ناشی از وجود یک چنین جوی در کلاس است که در نهایت به خود سانسوری منتهی می شود.

 

موانع خلاقیت در محیط مدرسه

ارائه تکالیف درسی زیاد به دانش آموزان

معمولاً انجام تکالیف درسی بخش عمده ای از وقت دانش آموزان را به خود اختصاص می دهد. در مواردی که به دانش آموز تکالیف زیادی داده می شود و او به ناچار همه توان و انرژی فکری خود را برای انجام آن تکالیف می کند، در نتیجه دیگر فرصت و همچنین توانایی چندانی برای پرداختن به فعالیت های دیگر نخواهد داشت. به علاوه از آن جا که غالباً انجام زیاده از حد تکالیف درسی برای دانش آموزان چندان خوشایند نیست، این موضوع می تواند سبب بی توجهی و بی میلی آن ها نسبت به فعالیت های دیگر از جمله فعالیت های خلاقانه که بیشتر نیازمند آرامش فکری و روانی است، شود.

موانع خلاقیت در محیط مدرسه

 

 

استهزاء و تمسخر به خاطر ایده یا نظر اشتباه

در کلاس های درس زیاد اتفاق می افتد که دانش آموزی به دلیل مطرح کردن یک نظر اشتباه، ایده ای نادرست یا عجیب و غریب از طرف معلم یا دانش آموزان هم کلاسی خود مورد تمسخر و استهزاء قرار گیرد.

 

برای دانش آموزی که گرایش های خلاقانه دارد، این نوع برخورد دیگران حکم توبیخ و تنبیه را دارد.

در نتیجه احتمال دارد این دانش آموز به تدریج بیاموزد که ایده های خود را از ترس این که ممکن است اشتباه باشد و مورد استهزای دیگران قرار گیرد، به زبان نیاورد و آن را در درون خود سرکوب کند.


تبیانادامه مطلب
[ 1392/06/14 ] [ 07:04 ب.ظ ] [ ساجدی مدیر وبلاگ ]

كلاس درس مبتنی بر مغز

Search Resultsمغز انسان به طور متوسط 3پوند، یا تقریباً معادل 2 درصد وزن بدن است. از سویی، مغز تقریباً20درصد از اكسیژن موجود در خون را مصرف می كند. چنین فعالیت سوخت و سازی در مغز، بیانگر آن است كه انسان انرژی زیادی را برای تفكر و یادگیری به كار می گیرد.باید گفت:كاربرد یافته های مربوط به مغز در آموزش و پرورش، نقطه عطف پیوند میان علوم و آموزش و پرورش است. برای آن كه یادگیری تحقق یابد، اطلاعات باید از طریق حواس وارد حوزه آگاهی شده و توجه را جلب كند.

اطلاعات جدید، در مدت چند لحظه كوتاه در حافظه كوتاه مدت ذخیره می شود. سپس، اطلاعات از طریق مكانیزم یا ساز و كاری كه «تثبیت» نامیده می شود، پردازش می گردد و با آنچه در حافظه وجود دارد مقایسه شده؛ و سرانجام وارد حافظه بلندمدت می شود.اطلاعات،در حافظه بلند مدت چندین سال باقی می مانند. درون داد حسی اطلاعات مربوط به جهان اطراف را از راه شنیدن،دیدن،بوییدن،لمس كردن و چشیدن دریافت می كنیم.انسان ها اطلاعات بیشمار و هزاران محرك را در ثانیه دریافت می كنند. همه اطلاعات را در یك زمان محدود نمی توانیم پردازش كنیم،چون به همه اطلاعات توجه كافی نداریم.برای مثال، هم اكنون «احساس» ناشی از پای چپ خود را در نظر بگیرید. اگر توجه كافی به آن داشته باشید، می توانید اطلاعات ارسالی به مغز را از ناحیه پای چپ احساس كنید.

 

شما می توانید عریان بودن پا و بیرون از كفش بودن پایتان را از طریق تكانه های عصبی میلیون ها گیرنده حسی كه در پوست تان هست تشخیص دهید. به هر روی، انسان ها توجه به همه اطلاعات را ضروری نمی دانند و بدین سبب تلاش می كنند اطلاعات را به صورت غربال شده به مغز ارسال كنند. غربال گری اطلاعات از طریق تمركز و توجه به اطلاعات خاصی انجام می شود. چگونه می توان در كلاس درس دست به غربال گری اطلاعات زد؟ معلم در حین توضیح مطالب درس، از طریق تأكید بر مفاهیم اصلی به صورت كلامی یا غیركلامی به دانش آموزان،ممكن است بخشی از اطلاعات را كه ضروری نیستند، مورد توجه قرار ندهد و در كنار آن به اطلاعاتی توجه تأكیدی داشته باشد كه حایز اهمیت زیادی اند. دانش آموزان هم در حین خواندن یك متن زیر نكات اصلی خط می كشند یا آنها را با ماژیك علامت زن،از اطلاعات حاشیه ای و غیرضرور جدا می سازند. وقتی كه معلمی با زدن بر روی میز یا با كف زدن متوالی درصدد برمی آید توجه دانش آموزان را به مورد خاصی جلب كند، او دقیقاً «لب پیشانی» مغز آنان را هدف قرار می دهد.درحافظه كوتاه مدت بدون آن كه توجهی برانگیخته شود و تمركزی اتفاق بیفتد، امكان ورود اطلاعات به حافظه كوتاه مدت وجود ندارد.

 

از این روست كه، معلمان موظف هستند به طرق مختلفی توجه دانش آموزان را به موضوعات درسی معطوف كنند. اطلاعات فقط برای چند ثانیه یا چند دقیقه در حافظه كوتاه مدت ذخیره می شوند. در عین حال، ظرفیت حافظه كوتاه مدت محدود هم هست. بزرگسالان در یك زمان چند ثانیه یا چند دقیقه ای فقط9-7واحد اطلاعاتی را می توانند ذخیره سازند. یعنی، اگر یك فهرست 12 تایی از اسامی اشیا به یك بزرگسال داده شود، او پس از دریافت اطلاعات، در عین بازخوانی به احتمال زیاد در بهترین حالت 3 اسم را فراموش یا به یاد نخواهد آورد. وقتی 9-7 اطلاع در حافظه كوتاه مدت ذخیره شد، با ورود اطلاعات جدید اطلاعات پیشین حذف می شوند. گستره حافظه كودكان نسبت به بزرگسالان محدودتر است. معلم دانش آموزان ابتدایی باید بداند دادن زمان برای پردازش اطلاعات بسیار مهم است چون ارائه پی درپی اطلاعات به آنان سبب خواهد شد كه پیوسته چرخه فراموشی و ذخیره سازی اطلاعات تكرار شود.

 

پردازش:برای آن كه اطلاعات از حافظه كوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل شود یا یادگیری انجام پذیرد، دانش آموزان باید اطلاعات دریافتی و ذخیره شده در حافظه كوتاه مدت را پردازش كنند. هر قطعه یا واحد اطلاعاتی جدید در حافظه بلند مدت باید با اطلاعات پیشین ذخیره شده در حافظه بلند مدت،پیوند زده شود تا یادگیری اطلاعات جدید تحقق یابد. برای مثال، معلم وقتی مفهوم توان را تدریس می كند، دانش آموزان این مفهوم را در ارتباط با مفهوم ضرب پیوند می زنند؛ اگر چنین پیوندی ایجاد نگردد، یادگیری توان به صورت طوطی وار خواهد بود و وقتی كه معلم زمان ماضی نقلی را درس می دهد، دانش آموزان با اطلاعات پیشین موجود در بانك حافظه بلند مدت، یعنی با «زمان گذشته ساده» پیوند می زنند. حافظه بلند مدت برای آن كه اطلاعات وارد حافظه بلند مدت بشوند و حفظ گردند، ارتباطات جدیدی بین سلول های عصبی یا نرون ها ایجاد می کندن عمل، یك تغییر فیزیكی است كه شامل تحریك ژن ها و ساخته شدن پروتئین هاست.

 

بنابراین،باید گفت: آنچه در مغز از نظر سوخت و ساز رخ می دهد، یك فرایند فیزیولوژیك است كه در بیشترین مواقع تحت تأثیر نوع تغذیه، مصرف دارو و سایر پارامترهایی است كه وضع عمومی بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. شواهد پژوهشی جدید حاكی از آن است كه به میزان زیادی تثبیت اطلاعات در حافظه بلند مدت در خواب اتفاق می افتد. اگر شواهد پژوهشی مربوط به مغز مبنای تدریس قرار گیرد، معلم باید به منظور سنجش میزان یادگیری یا ذخیره شدن اطلاعات در حافظه بلند مدت،دست كم یك روز پس از تدریس اقدامات لازم را انجام دهد. چون در این صورت برای دانش آموزان ایجاد فرصت شده است كه یك شب اطلاعات در مغزشان فرایند تثبیت را بگذراند.

 

منبع

نازنین رادمنش

روزنامه همشهری

موضوع: شگفتیهای مغز، مطالبی برای دانش آموزان،
ادامه مطلب
[ 1392/06/14 ] [ 06:55 ب.ظ ] [ ساجدی مدیر وبلاگ ]

موسسه راه آینده نخبگان
 موسسه راه آینده نخبگان
در حال حاضر افرادی پس از سالها تحصیل و كسب تجربه پی به عدم علاقه خود در كار و زندگی می برند، كم نیستند. این حادثه باعث هدر رفتن هزینه و مشكلات اجتماعی بسیار می شود.در این راستا ما اعتقاد داریم میتوان استعداد ها و توانمندیهای کودکان را شناخت، رفتارها را بررسی کرد و در این مسیر نقاط قوت را در جهت مناسب و نقاط ضعف را با دوره های کارگاههای کمرنگ تر نمود و آنان را در رشته تحصیلی و یا شغلی برای آینده جهت داد تا درآینده مواجه با عدم رضایت ، عدم خشنودی از کار و موارد دیگر نگردند بنابراین موسسه خلاقیت و مهارتهای راه آینده نخبگان که هم اکنون عضو حقوقی انجمن مدیریت منابع انسانی ایران و نماینده یکی از بزرگترین مجموعه های رفتارسنجی در دنیا(PDA)می باشد بدنبال آن است که علاوه برافزایش میزان رضایتمندی افراد از زندگی ،زمینه های زیربنایی یک زندگی شاد ، پویا و بهره ور و توام با موفقیت های اقتصادی و رضایت شغلی را در آینده برای کودکان فراهم نماید آینده ای که شاید هم اکنون دور از ذهن باشد و همچنین جهت کمک به والدین کارگاههایی برای آنان و معرفی راهیار برای ادامه مسیر مشخص نموده است .
آینده فرزندتان را از سنین کودکی با انتخاب رشته و برنامه ریزی طلایی نمایید
تصور بفرمایید که پزشکی از 7 سالگی، علاقه و استعداد و هدفش توسط اولیا و سیستم های آموزشی جامعه کشف و مشخص شده بود و در این راستا برنامه ریزی و کوشش لازم را انجام می دادند... و آن چگونه پزشکی خواهد بود؛تا اینکه از زمان کنکور و در 18 سالگی به اینکار اهتمام بورزد!
انقلاب نوین در سنجش تواناییها و هوشهای چندگانه
استعدادیابی و سنجش نوانایی ها در موسسه چیزی متفاوت از تستهای رایج مانند وکسلر ، ریون و... می باشد

 استعدادیابی کودکان و آموزش والدین ( در منزل  و یا مدرسه توسط والدین و یا مشاورین  محترم مدارس و مهدها  به عنوان والد مربی) 

برای پیشرفت  و استعدادیابی فرزندتان ابتدا شما والدین باید آموزش و اطلاعات لازم را بدست آورید

در سیستم و روشهای نوین آموزشی صحیح نیست فرزندتان را بدست آموزشگاه ها و موسسات بسپارید و خودتان هیچگونه نقشی  و همکاری موثری در آموزش و پرورش فرزندتان نداشته باشید
با موسسه راه آینده نخبگان به هدف های  نوین آموزشی دست پیدا خواهید نمود

روش های سنجش  غیر حضوری در سنین 3 تا 7 سال بطور کلی شامل چهار مرحله می شود 

بعداز درخواست خدمات استعدادیابی بوسیله ایمیل jam@testiq.ir و  دریافت مشخصات کودک  و ایمیل والدین و همچنین واریز مبلغ هزینه ، سه فایل پرسشنامه بهمراه دستورالعمل آموزشی والدین- پاسخنامه و آزمون ها برای فراگیران ارسال می شود و پس از تکمیل موارد خواسته شده ذیل ،گزارش نهایی ( جواب تستها)پس از 20 روز برای والدین به ایمیل شان ارسال می شود.

مراحل سنجش:
1-پرسشنامه اطلاعات کودک( توسط والدین پاسخ داده می شود)
2-آزمون( توسط والدین و یا مربی انجام می شود)
3- پاسخنامه( توسط فراگیر، والدین و یا مربی پاسخ داده می شود)
4- ارسال فایل پاسخنامه و پرسشنامه اطلاعات کودک به ایمیل موسسه 
گزارش نهایی (  جواب و تفسیر  کاربردی آزمون ها توسط موسسه تهیه و در مدت 20 روز به والدین ارسال می گردد)

توجه بفرمایید که در منزل و در شرایط مناسب والدین می توانند با امکانات بسیار ساده و ابتدایی  و سطح سواد و معلومات حداقل  دیپلم بخوبی مراحل سنجش را -با توجه به دستورالعمل اجرا و راهنمایی های لازم در  متن آزمونها -انجام نمایند. 

از آنجاکه والدین شناخت خوبی از فرزند خود دارند مسلما نتایج آزمون ها از دقت و واقعیت بهتری برخوردار خواهند بود و همچنین والدین اطلاعات و آموزش خوبی در زمینه هوش، شناخت توانایی و استعداد کودک خود بدست خواهند آورد و خود نیز جزئی اساسی از چرخه آموزش و پیشرفت فرزندشان خواهند شد.

 بعداز آزمونها و ارائه گزارش نهایی شامل : تفسیر و سنجش ، راهنمایی ها و توصیه های کاربردی به والدین ،در   ادامه  راه نیزبطور مستمر  "را ه یار"  موسسه ( تماس تلفنی و حضوری) راهنمای والدین برای پیشرفت کودکانشان خواهد بود :
  بخش 1 : معرفی به کارگاههای آموزشی موسسه  و کلاسهای خارج از موسسه
  بخش 2:  ادامه مسیر رشد و پرورش کودک بطور مستمر با راهنمایی توسط "راه یار کودک" انجام می شود.
 برای اطلاعات بیشتر به آدرس موسسه  مراجعه نمایید: http://testiq.ir/kids

آرزوی موفقیت برای شما و خانواده محترمتان
راه آینده نخبگان


موضوع: معرفی موسسات فرهنگی /آموزشی/پژوهشی، معرفی مدیریتهای موفق دنیا، دستاوردهای جدید محققان، از قلم من، راهنمای والدین، هوش و خلاقیت،
ادامه مطلب
[ 1392/06/1 ] [ 12:32 ب.ظ ] [ ساجدی مدیر وبلاگ ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات