دلایل اختلال یادگیری کودکان از منظر پزشکان اعصاب

اختلال یادگیری کودکان

مهر ۱۲, ۱۳۹۲


تعاریف متعددی برای اختلالات یادگیری وجود دارد که مهمترین آن عبارتست از: اختلال در یک یا چند فرآیند روانی پایه به درک یا استفاده از زبان شفاهی یا کتبی مربوط می‌شود و می‌تواند به شکل عدم توانایی کامل در گوش کردن ، فکر کردن ، صحبت کردن ، خواندن ، نوشتن ، حجمی کردن یا انجام محاسبه‌های ریاضی ظاهر شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، این اصطلاح شرایطی چون معلولیتهای ادراکی ، آسیب دیدگیهای مغزی ، نقص جزئی در کار مغز ، ریس ‌لکسی یا نارسا خوانی و آفازیای رشدی را در بر می‌گیرد.

از سوی دیگر ، اصطلاح یاد شده آن عده را که اصولا بواسطه معلولیتهای دیداری ، شنیداری یا حرکتی همچنین عقب ماندگی ذهنی یا محرومیتهای محیطی ، فرهنگی یا اقتصادی به مشکلات یادگیری دچار شده‌اند را شامل نمی‌شود.

اختلال یادگیری کودکان دارای ناتوانی یادگیری معمولا ازلحاظ هوشی مشکلی ندارند، اما به دلیل نقص درراه های پردازش اطلاعات مغزشان،عملکرد ذهنی پا یینی را نشان می دهند.

به زبان ساده می توان گفت ناتوانی یادگیری از تفاوت در مسیرهای عصبی و ارتباط آنها در مغز ناشی می شود. این حالت ممکن است به صورت اشکالات مهمی در اعمالی نظیر گوش دادن، صحبت کردن، خواندن،نوشتن، استدلال کردن، یا حساب کردن ظاهر شود.

اکثر این بی نظمی ها جنبه ذاتی دارند و به نظر می رسد که علت آنها بدکارکردی سیستم اعصاب مرکزی باشد.

این کودکان با حمایت صحیح و درمان به موقع می توانند در مدرسه و در زندگی، افراد موفقی باشند.

ناتوانی یادگیری مشکلاتی هستند که بر توانایی مغز در دریافت، پردازش، آنالیز و ذخیره اطلاعات تاثیر می گذارد. این مشکلات باعث می شود یک دانش آموز بسیار کندتر از فردی که این مشکل را ندارد،مطالب را یاد بگیرد. ناتوانی یادگیری انواع واقسام مختلف دارد و اکثر دانش آموزانی که دچار این مشکل هستند، به بیش از یک نوع از آن مبتلا هستند.

برخی از انواع خاص آن می تواند در توانایی فرد در تمرکز کردن نیزاخلال ایجاد کند و درنتیجه باعث پریشانی و سردرگمی فکر فرد شود. سایر ناتوانی های یادگیری می تواند خواندن، نوشتن، تلفظ کردن، یا حل مساله های ریاضی را برای فرد مشکل کند.

این کودکان دارای بهره هوشی متوسط تا بالا هستند، از لحاظ حس های مختلف ) بینایی و شنوایی( سالم هستند، ازامکانات محیطی و آموزشی نسبتا مناسبی برخوردارند، دارای ناهنجاری های شدید رفتاری نیستند، پیشرفت آموزشی این کودکان به طور قابل ملاحظه ای کمتر ازبهره هوشی آنها و امکانات آموزشی است که از آن برخوردار هستند.

یعنی به نوعی تفاوت فاحشی بین توانایی هوش بالقوه آنان و عملکردشان در ارتباط با فرآیند یادگیری وجود دارد.

نشانه ها و ویژگی ها این دسته از کودکان علاوه بر مشکل یادگیری در مسائل دیگری هم ممکن است دچار مشکل باشند. این حیطه ها به طور کلی شامل موارد زیر هستند:

- توانایی های شناختی یا ذهنی:

این دسته از مهارت ها به انسان امکان درک مفاهیم، حل مسئله، توجه، به خاطر سپردن، تصمیم گیری و … را می دهند.

گروهی از مبتلایان به اختلال یادگیری به علت نقص در این حوزه علایم مشخصی را نشان می دهند. مانند: ناتوانی در درک مفهوم و منظور متن خوانده شده، ناتوانی در تولید مطلب و نوشتن انشا یا جملۀ متناسب با سن، بی توجهی به درس یا دستورالعمل های ارائه شده در زندگی روزمره و …. آزمون های شناختی ای مانند VSX و CANTAB قابلیت سنجش این دسته از توانایی ها را دارند.

- ادراک دیداری:

مبتلایان با وجود داشتن چشم سالم، نمی توانند اطلاعات دیداری دریافت شده از محیط را به شکل صحیح تفسیر و درک کنند. در این کودکان نشانه هایی از جمله عدم شناسایی حروف با ظاهر مشابه (ک بجای گ یا ط بجای ظ)، ناتوانی در پیدا کردن حرف یا کلمه ای خاص در یک صفحه از روزنامه، ناتوانی در تشخیص حروف یا کلمات با تغییر دست خط و …. مشاهده می شود.

آزمون TVPS تمامی فاکتور های ادراک دیداری از جمله ثبات شکل، تمیز دیداری، تشخیص شکل از زمینه و … را ارزیابی می نماید.

- ادراک شنیداری:

مبتلایان با وجود داشتن گوش سالم، اطلاعات شنیداری دریافتی از محیط را نمی توانند تفسیر و درک کنند. این کودکان غالبا در حضور سرو صدا نمی توانند درس بخوانند و در کنار یادگیری عمومی به یادگیری انفرادی نیز نیاز دارند. والدین آن ها عموما از اینکه هر حرف را باید چندین بار به آن ها گفت شکایت می کنند.

ارزیابی عوامل دخیل در ادراک شنیداری (مانند تشخیص صدا در حضور سر و صدا) توسط متخصص مربوطه با دستگاه هایی پیشرفته قابل سنجش است.

- حافظه ی دیداری و شنیداری:

هر فرد سالم حدود ۷ تا ۹ آیتم از اطلاعاتی را که دیده یا شنیده، می تواند برای کوتاه مدت به خاطر بسپارد. تکرار و تمرین به ما کمک می کند این موارد را برای مدت طولانی تری به یاد داشته باشیم. این حوزه در تعداد زیادی از مبتلایان به صورت عدم بازیابی شکل کلی کلمه با وجود شناختن حرف های آن بطور جداگانه و یا ناتوانی در یادگیری برخی اشتباهات متداول با وجود جریمه نویسی مکرر، دیده می شود. این آیتم ها با کمک تست VSX و TVPS قابل ارزیابی هستند.

- مهارت های حرکتی ریز و هماهنگی چشم و دست: این کودکان در سنین پایین تر احتمالا در بستن بند کفش، قیچی کردن، صحیح گرفتن مداد در دست، رنگ آمیزی مرتب در محدوده و … مشکل دارند. هر گونه مشکل در این بخش از طریق آزمون BOT قابل ارزیابی و سنجش است.

علایم ناتوانی یادگیری تعداد زیادی از ویژگی ها را به کودکان مبتلا به ناتوانی های یادگیری نسبت داده اند مانند جنب و جوش بیش از حد، نقایص ادراکی حرکتی، بی ثباتی عاطفی )حالت عاطفی آنها دایما در تغییر است(، نقص در هماهنگی عمومی بدن، اختلالات درتوجه )دامنه توجه کوتاه، حوا سپرتی،عدم توجه(، هیجانی بودن، اختلال درحافظه و تفکر، دارا بودن مشکلات درسی بخصوص در خواندن، حساب، نوشتن،هجی کردن وجود نقایص در تکلم وشنیدن، بی نظمی های نامشخص در علایم نورولوژکی )عصب شناختی( و نوار مغز مشاهده می شود.

شایع ترین انواع ناتوانی یادگیری نارساخوانی:

نوعی از ناتوانی یادگیری است که فرد مبتلا در درک کلمات مکتوب مشکل دارد. ممکن است با عنوان ناتوانی درخواندن یا اختلال خواندن نیز نامیده شود.

نارسایی در ریاضیات یا دیسلکسیا:

فرد مبتلا به دیسلکسیا در حل مسایل ریاضی که محدودیت زمانی دارند و درک مفاهیم ریاضی مشکل دارد.

نارسانویسی:

نوعی ناتوانی یادگیری که فرد به سختی می تواند حروف را با شکل مناسب بنویسد یا نمی تواند کلمات را درفضای مشخص و مناسبی جای دهد.

اختلالات پردازش شنیداری و دیداری:

فرد مبتلا با وجود داشتن بینایی و شنوایی سالم، در درک زبان مشکل دارد.

ناتوانی یادگیری غیرکلامی:

نوعی ناتوانی یادگیری که از وجود اشکال درنیمکره راست مغز ناشی می شود و باعث ایجاد مشکل در پردازش دیداری فضایی،شهودی، سازمانی و کلی نگری می شود.

باید دانست که اختلال یادگیری،مجموعه ای از نشانه هاست و نارسایی یااختلال خاصی را در کودک یا زمینه ویژه ای از تحصیل او را مشخص نمی کند،)بلکه نشان می دهد که کودک نیازمند کمک وآموزش ویژه ای است.

درمان ناتوانی یادگیری برای تشخیص ناتوانی یادگیری می توان به استفاده از پرسشنامه و مصاحبه بالینی اشاره کرد یا می توان از طریق دفتر دیکته و ریاضیات وی به تشخیص نوع اختلال یادگیری وی پی برد که اختلال در خواندن،نوشتن، یا ریاضیات دارد.

روش های درمانی آموزش شناختی: توجه به تغییر افکار، پنهانی و رفتار، آشکار است که شامل مراحل مختلفی است.

خود آموزشی:

برای پیدا کردن راه حل مناسب که کودک در حین انجام تکالیف تحت نظارت سرمشق دهنده با خود لغات بلند را می گوید. بعدکلمات را جداجدا تکرار می کند و سپس هر حرف را که می نویسد بلند می خواند و بالاخره، برای انجام وتکمیل به موقع تکالیف و تهیه جواب های لازم راهنمایی می شود.

خود بازبینی:

جهت افزایش قدرت توجه است که کودک را آگاه تر می کند بیشتر توجه خود را کنترل کند. در این روش دانش آموز در حین انجام فعالیت درسی لحظه به لحظه توجه خود رابه درس با گفتن این جمله که آیا به درس توجه می کند، بررسی می کند.

آموزش دو طرفه یا دو جانبه:

در این روش آموزگار موقعیت آموزشی دانش آموز را در نظر گرفته و برنامه ریزی می کند تا به دانش آموز مسوولیت بدهد و تدریجا نیز مسوولیت را بیشتر کند تا به نتیجه مطلوب برسد. این روش شامل چهار فعالیت، خلاصه کردن متن، درست کردن سوال از متن که شامل درک مطلب است،تصحیح و رفع اشکال و بالاخره خواندن،مرور، حدس و پیش بینی درباره محتوای مطلب بعدی یا ادامه بحث است در این روش آموزگار و دانش آموز باهم عمل پس خوراند را انجام می دهند.

آموزش تغییر رفتار:

در این روش به کودک فعالیت هدایت شده یا تکلیف مخصوص که احتیاج به مهارت

دارد، داده می شود زمانی که دانش آموزدر انجام تکلیف مورد نظر موفق شود به تکلیف بعدی می پردازد. در این روش آموزش دهنده به پاسخ هایی که به تکلیف ارتباط ندارد بی توجه بوده و به پاسخ های مربوط به تکلیف پاسخ مثبت می دهد.

تحریکات حسی: شامل حس لمس فشاری و عمقی، لمس سطحی یا مویی،تحریکات شنوایی و تعادلی است.
آموزش دو نیمکره: کودکان دارای ناتوانی یادگیری معمولا دارای خامی حرکتی هستند.ا کثرا در کودکی سینه خیز نرفته اند.

با استفاده از یک سری تمرینات این نقایص برطرف شده که منجر به یادگیری بهترکودک می شود.

همچنین پس از ایجاد غلبه طرفی، با استفاده از تمرینات حرکات تقاطعی هماهنگی لازم بین دو نیمکره ایجاد می شود.

نوروفیدبک امروزه برای تشخیص دقیق وکامل بسیاری از اختلال ها و از جمله ناتوانی یادگیری، از QEEG یا نقشه مغزی استفاده می شود.پس از تشخیص با QEEG ، درمان با نوروفیدبک آغاز می شود.

این روش درمان کامل محسوب می شود .بدین معنی که اگر دوره درمانی کامل شود، با قطع درمان، علایم دوباره باز نمی گردند وکودک برای همیشه درمان می شود. نوروفیدبک روش درمانی تکنولوژیک و نوینی است که اساس آن را آموزش خودتنظیمی مغزی تشکیل می دهد.

از این رو کودک می تواند با کمک این روش به اصلاح و تنظیم مناسب الگوی امواج مغزی خود بپردازد.در این روش امواج مغزی توسط الکترود دریافت و به شکل بازی کامپیوتری به کودک نشان داده می شود. کودک با استفاده از امواج مغزی و بدون استفاده ازدست، سعی می کند بازی را اداره کند،به این ترتیب مغز به صورت ناخودآگاه به تنظیم فعالیت خود پرداخته و به عملکرد طبیعی دست می یابد.

در دنیا، در آتیه… در بسیاری از کشورهای جهان کودکان مبتلا به اختلال یادگیری حقوق قانونی ای دارند که به واسطۀ آن از آموزش فشرده و انفرادی ای برخوردار می شوند که توسط معلم مدرسۀ آن ها به ایشان ارائه می شود.

این خدمات هر روز و مادامی که کودک به پیشرفت مورد نظر دست پیدا کند (حداقل یک سال) ادامه می یاید. کسانی که مایل به گرفتن خدمات از موسسات و کلینیک های خصوصی باشند نیز تحت پوشش بیمه هستند. اما در ایران این اختلال به ندرت در بین والدین و معلمان شناخته شده است و بجای تشخیص درست، برچسب کم هوش یا تنبل به کودک زده می شود. یکی از نتایج این موضوع پایین آمدن انگیزه و اعتماد به نفس مبتلایان به ال دی در موضوع آموزش است.

کلینیک آتیه با مطالعه و پژوهش در زمینه درمان اختلالات یادگیری، پکیجی طراحی کرده است که متناسب با زمان و هزینۀ خانواده ها در تهران باشد. این پکیج با اشراف به این موضوع تهیه شده است که در بسیاری از موارد نیاز به تمدید دارد و در زمان کوتاهی که کودک در کلینیک حاضر است، تنها مقدماتی را می آموزد که با کمک والدین در منزل به ثمر خواهند رسید.

پکیج مذکور خصوصیات منحصر به فردی دارد که در بین مراکز مرتبط با این اختلال منحصر به فرد است:

- ارزیابی کامل نقاط ضعف احتمالی در حیطه های: خواندن، نوشتن، ریاضی، زبان شفاهی، ضعف در ادراک دیداری و ادراک شنیداری، نواقص شناختی و مشکلات در حیطۀ هماهنگی حرکتی و تعادل.

- دریافت آموزش همه جانبه با اشراف کامل به نقاط ضعف کودک که منجر به مشکلات تحصیلی شده، این آموزش ها را از آموزش های رایجی که معلمین خصوصی ارائه می کنند، متمایز کرده است.

- در صورتی که آزمون ها مشکلات حرکتی جدی را نشان دهند، علاوه بر پکیج اختلال یادگیری، کودک جلسات کاردرمانی حرکتی را نیز خواهد گذراند.

- در صورت مشاهدۀ نواقص شناختی ، کودک در جلسات بازتوانی شناختی کامپیوتری نیز ثبت نام خواهد کرد.

- در روند درمان یک تیم تخصصی در جلسۀ هفت پکیج، در قالب کمیسیونی تشخیصی و درمانی، به ارزیابی روند درمان مراجع می پردازند تا از خطاهای احتمالی جلوگیری کرده و بهترین روش درمان را توصیه نمایند.

- ارزیابی تحصیلی، در پایان هر دورۀ ۲۰ جلسه ای برای ارزیابی پیشرفت کودک و روند درمان تکرار خواهد شد.
http://www.pezeshk.us/?p=30068موضوع: آموزش مبتنی بر مغز و اعصاب،
ادامه مطلب
[ 1392/07/18 ] [ 10:11 ق.ظ ] [ ساجدی مدیر وبلاگ ]

تفاوتهای تفاوتهای نیمكره چپ و راست مغز
با آنكه دو نیمكره مغز عملكرد یكپارچه ای دارند و در همكاری تنگاتنگی با یكدیگر می باشند . اما از جنبه های گوناگون با یكدیگر تفاوت دارند . افراد نیز از نظر آن كه كدام نیمكره مغزشان بر افكار و پردازش اطلاعات مغزشان سیطره دارد با یكدیگر تفاوت دارند اكنون به تفاوتهای دو نیمكره مغز می پردازیم :
نیمكره راست 
§ دیداری ـ تمركز بر تصاویر و الگوها 
§ درك مستقیم و شهودی ـ پیروی از احساسات 
§ حافظه تصویری ـ توسط یادداشت ویا ترسیم موضوعات می توان آنها را به خاطر سپرد. 
§ پردازش افكار بطور همزمان صورت می گیرد .
§ اطلاعات را به یكدیگر ارتباط می دهد . 
§ ابتدا به كلیات و سپس به جزییات می پردازد . 
§ سازمان نیافته می باشد . 
§ تداعی آزاد دارد . 
§ بسیار در جستجوی استدلال بوده و به دنبال علل قوانین می باشد . 
§ فاقد حس زمان می باشد . 
§ در تلفظ ویافتن واژه ها مشكل دارد .
§ در الویت بندی مشكل دارد . تكانشی و بدون اندیشه اقدام به كاری می كند . 
§ هنگام صحبت كردن دستان خود را حركت می دهد . 
§ به چگونگی بیان سخنی توجه می كند و نه به مضمون آن .
نیمكره چپ : 
§ شفاهی ـ تمركز بر واژه ها ، نماد ها و ارقام 
§ تحلیل گر ـ پیروی از منطق .
§ برای بخاطر آوردن از واژه ها سود می برد ـ اسامی را بجای چهره ها بخاطر می سپارد .
§ پردازش افكار بطور متوالی و ترتیبی صورت می گیرد ـ مرحله به مرحله 
§ استنتاج منطقی از اطلاعات به عمل می آورد .
§ ابتدا جزییات را بررسی كرده و سپس به كلیات دست می یابد . 
§ بسیار سازمان یافته می باشد . 
§ علاقه مند به تهیه فهرست و برنامه ریزی 
§ معمولا بدون تحلیل و كوركورانه از قوانین تبعیت می كند . 
§ در پیگیری و حفظ زمان كار آمد است . 
§ تلفظات و فرمولهای ریاضی به سهولت به خاطر سپرده می گردند . 
§ از مشاهده اشیا لذت می برد . 
§ از پیش برنامه ریزی می كند . 
§ هنگام سخن گفتن به ندرت از اشارات و حركات دست استفاده می كند . 
§ به مضمون سخن توجه می كند و نه به چگونگی بیان آن . 
تفاوتهای مغز زنان و مردان : 
§ سلولهای مغزی در مردان 4% بیشتر از زنان می باشد . مغز مردان 100 گرم سنگین تر از مغز زنان می باشد . 
§ ارتباطات میان سلولهای مغزی در زنان بیشتر از مردان می باشد . 
§ انتقال اطلاعات میان دو نیمكره مغز در زنان با سرعت بیشتری انجام می گیرد.
§ زنان تقریبا به هر دو نیمكره مغزشان دسترسی دارند اما مردان عمدتا از نیمكره چپ مغزشان استفاده می كنند . 
§ طول نخاع در مردان اندكی طویل تر از زنان می باشد .

http://www.iranew.com/cat-1.aspx?p=2نیمكره چپ و راست مغز


ادامه مطلب
[ 1392/07/12 ] [ 12:49 ب.ظ ] [ ساجدی مدیر وبلاگ ]

هر دو نیم کره مغز را آموزش دهید

مغز از دو نیم کره تشکیل یافته است و اگر چه که آنها برای کارکردن با هم طراحی شده اند هر یک دارای تواناییهای منحصر به فرد بسیار متفاوت از هم هستند.

 

در اوایل سال 1960 دکتر راجر اسپری از دانشگاه کالیفرنیا به پدیده جالبی برخورد. او کشف کرد که وقتی corpuscallosum (نوار وسیعی از میلیونها فیبر عصبی که نیم کرهراست و چپ مغز را به هم پیوند می دهد) کارش را متوقف می کند چه اتفاقی می افتد. چیزی که او کشف کرد دنیای پزشکی را شگفت زده کرد. هر کدام از دو نیم کره فعال است و به کار خود ادامه می دهد بدون هیچ وابستگیی به هم اما به طور بسیار واضح به شکلی متفاوت. هر کدام تجربه ها افکار و احساس و حافظه مربوط به خود را دارد.

تحقیق جدا سازی دو نیم کره مغز او که باعث شد در سال 1981 جایزه نوبل را بگیرد نشان می دهد که نیم کره چپ مغز اطلاعات را به صورت خطی و همراه با جزئیات پردازش میکند. این نیم کره کلید زبان و منطق است در حالیکه نیمکره راست بر اساس خلاقیت حافظه حسی و احساس عمل می کند. نیمکره چپ برای صحبت کردن نوشتن و انجام معادلات ریاضی استفاده می شود در حالیکه نیمکره راست موسیقی را فرا میگیرد و تن ها و صداهای مختلف را تشخیص می دهد.

بر اساس این تحقیقات اولیه گروه های دیگری هم مثل دکتر رابرت اورنستین تحقیقاتی انجام دادند که نشان داد هر نیمکره شامل تواناییهایی از نیم کره دیگر هم می شود. حالا ما می دانیم که وقتی یک توانایی مربوط به یک نیم کره در مغز پیشرفت می کند و فعال می شود کل مغز فعال می شود و فعالیت همه نواحی مغزی بهبود می یابد.

هر نیم کره مغز دارای صفات مشخصی است:

 

نیمکره چپ

نیمکره راست

ضمیر خودآگاه

ضمیر ناخودآگاه

حافظه کوتاه مدت

حافظه بلند مدت

دریافت آرام

دریافت سریع

جزئی نگری

کلی نگری

خطی و پیوسته و با دلیل

خلاقیت و خیال

حواس پنجگانه

حس ششم

آموزش از طریق تکرار

جذب اطلاعات مثل یک اسفنج

استفاده از کلمات لیستها و شماره ها

استفاده از آهنگ صدا شکل و حافظه تصویری

بررسی یک داده در یک زمان

بررسی همه اطلاعات به صورت همزمان

عملی (تحت فشار و استرس خوب عمل می کند)

احساسی ( وقتی خوب کار می کند که در حالت ریلکس و آرامش باشد)

 

در ادامه طبقه بندی جالب دو شیوه متفاوت آموزش را داریم. این مطلب از کتاب " میلیونر یک دقیقه ای: روشی موفق برای رسیدن به ثروت" نوشته مارک ویکتور هنسن و روبرت آلن گرفته شده است.

یادگیری تحول یافته

(Transformational)

یادگیری اطلاعاتی

  (Informational) 

نیمکره راست

نیمکره چپ

حسی

عقلانی

قلب

سر

خلاق

چهارچوب دار

کنجکاوی

جدی

اسفنجی و نرم

سخت و محکم

پاسخ را کشف کن

پاسخ را بگو

دریافت مستقیم

یادگیری از طریق تکرار

فعال

غیر فعال

حرکت کن

مانع

بهترین خودت باش

بهترین باش

فهم

دانش

مثبت

منفی
ادامه مطلب
[ 1392/07/12 ] [ 12:27 ب.ظ ] [ ساجدی مدیر وبلاگ ]

انواع تست های روانشناختی و هوش کودکان و نوجوانان

 • آزمون بندر گشتالت

  آزمون بندر گشتالت

  این آزمون توسط روانشناسان مجرب کانون سنجش و افزایش هوش با حد اقل هزینه انجام می شود

   بیشتر
 • آزمون CAT

  آزمون CAT

  این آزمون توسط روانشناسان مجرب کانون سنجش وافزایش کودک ونوجوان انجام می گیرد

   بیشتر
 • اجرای آزمون ها با تخفیف

  اجرای آزمون ها با تخفیف

  اجرای آزمون ها با تخفیف

   بیشتر
 • پرسشنامه بیش فعالی و اتیسم

  پرسشنامه بیش فعالی و اتیسم

  پرسشنامه بیش فعالی و اتیسم

   بیشتر
 • اجرای آزمون وکسلر

  اجرای آزمون وکسلر

  در این آزمون مهارت های کلامی و عملی کودکان و نوجوانان مورد سنجش قرار میگیرد و هوشبهر کلامی و عملی کودک ،همچنین هوشبهر کلی کودک مشخص می شود.

   بیشتر
 • آزمون نقاشی

  آزمون نقاشی

  کودکان معمولا در رابطه با مسایل و مشکلاتشان به وضوح بزرگسالان صحبت نمی کنند.اجرای آزمون نقاشی این فرصت را به ما می دهد تا اطلاعات بیشتری را در رابطه با دنیای درونی کودک به دست بیاوریم.

   بیشتر
 • آزمون آدمک

  آزمون آدمک

  آزمون ترسیم آدمک یکی از آسانترین ، عملی ترین وجهانی ترین آزمونهای تصویری است. این آزمون به وسیله عده زیادی کد گذاری شده است که مهمترین آنها کار خانم آمریکائی فلورانس گودینافFlorence Goodenoughاست که در سال 1920 در ایالت نیوجرسی آمریکا روی چهار هزار کودک آنرا آزمایش نمود . در فرانسه نیز دکتر فایFay در این زمینه کار کرده است

ادامه مطلب
[ 1392/07/12 ] [ 12:00 ب.ظ ] [ ساجدی مدیر وبلاگ ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات